Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

Tisíce let stará součáska

Fascinující nález z Aiudu: Tisíce let stará součástka mimozemské lodi!

Na první pohled vypadal jako sekerka lovců mamutů, ale pak se ukázalo, že se pod nánosy usazenin skrývá fascinující artefakt, který dodnes vzbuzuje znepokojivé otázky, na něž se jen těžko hledají odpovědi.

 

Ne, skutečně to není sekerka ani kladivo. Našel se v Aiudu mimozemský artefakt?Foto: Koláž Šíp

V písečném náspu na břehu rumunské řeky Mures se na jaře 1974 náhodou našly tři zvláštní předměty. Ležely v hloubce několika metrů a byly obaleny silnou písečnou krustou.

Úžas v laboratoři

Do města Aiud, které leží zhruba dva kilometry od místa nálezu, záhy dorazili archeologové. Vyslovili domněnku, že jde o dvě kosti mamuta a sekerku, kterou používali lidé v době kamenné. Nález odvezli k dalšímu zkoumání do města Kluž, které leží asi 50 kilometrů směrem na sever. V laboratoři nálezy opatrně zbavili usazenin a z podlouhlých předmětů se skutečně vylouply kosti vyhynulého tvora. Když však vědci očistili domnělou sekerku, úžasem oněměli.

Před nimi nebyl hrubě opracovaný kámen, ale kovový předmět klínového tvaru, který spíše vypadal jako součástka nějakého stroje. Byly v něm vyvrtány dva otvory, které se protínaly v pravém úhlu, na jedné straně měl navíc jakési „uši". Na délku měřil zhruba 20 centimetrů, na šířku měl více než dvanáct centimetrů, přitom byl podivuhodně lehký. Vážil jen o něco více než dva kilogramy.

Další testy ukázaly, že je vyroben prakticky z čistého hliníku. Ten se sice v přírodě vyskytuje poměrně hojně, ale vždy jako součást nějaké sloučeniny. Lidstvu se ho podařilo izolovat až v první polovině 19. století. Jak se tedy předmět z tohoto materiálu ocitl v přítomnosti dvou mamutích kostí, jejichž stáří vědci odhadli na deset tisíc let?

Mimozemská noha

Okamžitě se objevily spekulace, že jde o podvrh, jenže nález z Aiudu měl v záloze ještě jedno překvapení. Stáří hliníku se dá odhadnout pomocí jeho oxidace. U výrobků z moderního věku je zoxidovaná vrstva silná sotva několik mikronů. V případě artefaktu z Aiudu však byla mnohem masivnější.

Odborníci vyslovili hypotézu, že musí být starý minimálně stovky, ne-li tisíce let. Jednoznačně tedy pochází z doby, kdy lidé ještě hliník vyrobit neuměli.

Další záhadou zůstává podivný tvar nálezu. Podle jedné hypotézy jde o přistávací „nohu" létajícího talíře. Zní to fantasticky, ale při pohledu na tvar i použitý materiál to už nevypadá tak šíleně. Ostatně hliník je nyní v leteckém průmyslu díky své pevnosti a lehkosti hojně využívaný. Zřejmě to věděly i bytosti, které kdysi dávno naši planetu navštívily.

 
 
 
 

Autor: Tomáš Mrzena

zdroj:https://www.denik.cz/magazin/fascinujici-nalez-z-aiudu-tisice-let-stara-soucastka-z-mimozemske-lodi-20160915.html

 

zdroj:
Zdroj: https://www.denik.cz/magazin/fascinujici-nalez-z-aiudu-tisice-let-stara-soucastka-z-mimozemske-lodi-20160915.html

Vytisknout