Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

PROČ A JAK CELULITIDA VZNIKÁ?

To, že se objevuje pouze u žen, je dáno odlišným charakterem a uspořádáním tukových buněk. Muži mají vazivová vlákna síťovaně uspořádaná a tukové buňky se mezi ně tak snadno nevtisknou, navíc jsou ploché a mají tendenci se rozšiřovat vodorovným směrem. Ženy mají vlákna uspořádána souběžně a tukové buňky jsou kulovité a tlačí se tak směrem vzhůru. Tuk se také u mužů skladuje více uvnitř, pod svaly, zatímco u žen je umístěn hned pod kůží, což je dáno vlivem ženských pohlavních hormonů - estrogenů. Vznik a rozvoj celulitidy podmiňuje dále celá řada nejrůznějších faktorů:

 Znečištěné životní prostředí má za následek nadměrné množství toxických látek v prostředí. Ty se potom dostávají do organismu a ukládají se v tkáních.  Nesprávná výživa s nadbytkem tuků a energie a s nedostatkem vitaminů, minerálních látek a vlákniny, vede ke vzniku nadváhy či obezity. Zvýšená hmotnost k celulitidě výrazně přispívá. 

Nedostatek tělesné aktivity a sedavé zaměstnání vede k ochabování pokožky, což je jeden z rizikových faktorů. 

Příliš rychlé hubnutí či neustále se opakující ubývání a přibývání na váze. Snadněji se vytvářejí shluky tukových buněk a pokožka ubývá na pružnosti. 

Nadměrné opalování celulitidu zhoršuje, kůže ztrácí pružnost a rychleji stárne. 

Mezi neovlivnitelné faktory patří dědičnost a věk. Pokud měla celulitidu Vaše matka, s vysokou pravděpodobností budete postiženy i Vy, zejména pokud Vás budou ohrožovat i ostatní rizikové faktory. Co se týká věku, pokožka s přibývajícími léty stárne a slábne a „dolíčkování“ se tak zdůrazňuje.

Vytisknout