Kamenná koule která byla právě objevena v Kostarice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kamenná koule která byla právě objevena v Kostarice [Museo Nacional de Costa Rica]

"Studovali jsme okolí ve kterém je rozmístěno více než 15 těchto koulí, a některé jsou umístěny přímo vedle míst která umožňovala přístup k rezidenčním budovám, jako kdyby tam byly umístěny na přivítanou. Byly používány jako znamení postavení ve společnosti a etnické příslušnosti." vysvětlil archeolog Francisco Corrales z Národního muzea v Kostarice.

"Tyto masivní kamenné koule jsou označovány jako Kamenné koule z Diquis, oblasti na jihu Kostariky, a byly vytvořeny mezi lety 300 a 1500 našeho letopočtu předky kultury Boruca." uvádí příspěvek na Facebooku Národního muzea v Kostarice.

Tyto koule byly umístěny uvnitř důležitých sídlišť, kde tvořily skupiny obrazců a sloužily jako základní architektonické prvky vyjadřující prestiž daného místa a moc jeho vůdců.

Obrovské množství těchto koulí, hladkost jejich povrchu, jejich téměř dokonalá kulovitost, rozličnost jejich velikostí a v neposlední řadě také jejich výrobní proces, symbolika a využití na veřejných místech z nich činí naprosto výjimečné archeologické artefakty.

"Je to úžasná příležitost studovat tyto unikátní prvky, zejména 5 z nich které jsou částečně pohřbené v archeologické zóně Finca 6." uvedl Mexický archeolog a badatel Isabel Medina.

"Pracujeme na tom, abychom mohli koule vyzvednout ze země a zdokumentovat jejich stav - jak viditelných, tak zatím stále skrytých částí, přičemž detailně dokumentujeme fyzický stav každé z nich."

Jedna z kamenných koulí nalezených v Kostarice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jedna z kamenných koulí nalezených v Kostarice [Museo Nacional de Costa Rica]

Podle Mediny bylo rozhodnutí vyzvednout napůl pohřbené koule "adekvátní vzhledem k záměrům je restaurovat a dále studovat," na čemž už začal pracovat tým složený z vědců z různých oborů z Národního muzea v Kostarice.

Tyto koule mají neuvěřitelně přesný tvar, přičemž "přesnost některých z nich dosahuje až 96 procent" tvrdí Corrales, který mimo jiné studuje nástroje pomocí kterých byly koule vytvořeny.

"Našli jsme nástroje které tehdejší obyvatelé k výrobě používali poblíž koulí spolu s nástroji používanými z vyhlazení jejich povrchu. Byly vyrobeny z různých materiálů, například žuly, kamene gabro, vápence nebo pískovce."

Výroba koulí zahrnovala broušení velkých bloků místního kamene, jako je gabro, grandorit, andezit nebo usazeninových kamenů tvořených usazeninami jako je vápenec a pískovec. Povrch kamenů byl osekáván kamennými nástroji, přičemž dávní obyvatelé využívali žár a dřevěných nástrojů k odstranění přebývajících vrstev kamene a k vytvoření kulovitého tvaru.

Povrch byl opracován brusivem jako je písek a větší koule byly také často leštěny aby získaly lesk nebo lépe odrážely sluneční světlo. Byly nalezeny koule o průměru od několika centimetrů až do 2,66 metru které mohou vážit až 25 tun.

Materiál na jejich výrobu se nachází na úpatí pohoří Cordillera Costeña. Odtud byl surový materiál, nebo rozpracované polotovary přesunuty na místo kde měla být koule umístěna a zde pak byla její výroba dokončena.

Není známo jak dávní obyvatelé kameny přepravovali, muselo se ale jednat o komplexní úlohu která vyžadovala spoustu organizace, mobilizaci velkého počtu lidí a použití pák a základen na ložiskách.

Většina koulí byla časem bohužel přemístěna, což znamená že cenné informace o jejich původu a použití byly ztraceny.

Pozorování těchto izolovaných objektů, bez sociálního kontextu jehož byly původně součástí, zapříčinilo vznik spousty mýtů a spekulací bez vědeckých základů.

Díky podceňování předkolumbijských společenství někteří připisují vznik těchto koulí mimozemšťanům, zatímco jiní spojují jejich dokonalý tvar a přesnost s mýtickou kulturou Atlantidy, navigačními zařízeními, dveřmi mezi různými dimenzemi a zásobárnami ezoterické energie.

Antropologové Ivar Zapp a George Erikson tvrdí, že koule jsou důkazem že v deltě řeky Diquis kdysi sídlila mocná a rozvinutá civilizace.

Ve své práci Atlantis v Americe tvrdí, že koule znázorňovaly námořní cesty a byly využívány jako navigační přístroje, a že jejich rozmístění ukazovalo k megalitickým místům jako byly Heraklovy sloupy (Gibraltar), Egyptské pyramidy, Stonehenge nebo Velikonoční ostrov, čímž naznačují, že Atlanťané měli vztahy s ostatními civilizacemi a v Kostarice existují důkazy jejich přítomnosti.