Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

Jarní detoxikace......

 

Jarní detoxikace: Jak ji zvládnout a nepřepálit start?

9

jarním detoxu se v posledních dnech hovoří častěji než obvykle. Je to pochopitelné. Příroda, probouzející se po dlouhé zimě, v nás vyvolává nutkání vstoupit do nejkrásnější části roku s čistou hlavou i tělem. Jak by ale opravdu zdravá jarní detoxikace měla vypadat? A jak s ní začít a nepřepálit start? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek budou součástí následujících řádků.

Detox není redukční dieta ani přísná hladovka

Mnoho lidí nesprávně zaměňuje detoxikaci těla za přísnou dietu, sloužící k rychlému úbytku váhy. Absolutním nesmyslem je také několikadenní přísný půst, během kterého člověk nepřijímá žádnou pevnou stravu. Pravá podstata jarní, ale i kterékoli jiné detoxikace je ve vyloučení potenciálně škodlivých a tělo zanášejících potravin a nápojů, které se v našem jídelníčku objevují:

 • Alkohol a kofein: Alkohol i kofeinové nápoje (patří zde dokonce i čaj) obsahují návykové látky, které dělají v našem těle zbytečnou paseku. Alespoň během detoxu bychom se jich tudíž měli vyvarovat.
 • Maso: Při trávení nadměrného množství živočišných bílkovin se v těle usazují odpadní látky, které se hůře odbourávají a zanášejí tak naše trávení i celý organismus.
 • Pšenice: Spotřeba bílé mouky v kombinaci s nedostatkem vlákniny, zpomaluje peristaltiku střev. V jejich záhybech se poté hromadí odpad, který může způsobit celou řadu zdravotních komplikací.
 • Cukr: Nedávný průzkum ukázal, že mozek je na cukru stejné závislý jako třeba na heroinu. Během detoxikace se jeho množství proto snažte omezit na absolutní minimum.

Detoxikace by měla být ohleduplná

Pokud se celé roky nezdravě stravujete, požíváte ve velké míře alkohol a další návykové látky, třídenní nebo týdenní detoxikace vás nespasí. V takovém případě tělu přivodíte spíše šok. Pokud se pro detoxikaci přeci jen rozhodnete, je potřeba aby byla k tělu ohleduplná a šetrná, ale také postupná i přirozená. Na pár dnů z jídelníčku vyřaďte výše uvedené a naopak do něj zařaďte dostatek sezónního ovoce a zeleniny, průmyslově nezpracované pokrmy a především čistou vodu.

Náš tip: Prohlédněte si aktuální leták Penny marketu, v němž najdete slevy na ovoce a zeleninu také od tuzemských farmářů.

Jak poznáte, že se tělo detoxikuje?

Pokud jste měli doposud problémy s trávením, trápila vás zácpa nebo naopak průjem, trpěli jste plynatostí, byli neustále unavení, bez nálady, elánu a energie, vaše pokožka byla nezdravě našedlá, pak šlo o zjevné známky zanesení organismu odpadními látkami. Jakmile se vaše zažívání upraví do normálu, budete opět cítit příliv energie a zlepší se stav i kvalita vaší pokožky, bude to důkazem toho, že detoxikace začíná přinášet kýžené výsledky.

Nedaří se vám? Přizvěte si na pomoc super potraviny!

Raději než sázet na komerčně vyráběné preparáty, které slibují úbytek váhy nebo očistu těla, vsaďte na přírodní pomocníky, kteří jsou ne nadarmo považováni za super potraviny. Které to jsou?

 • Acai: Bobulovité plody jsou plné vitamínů skupiny A a B i minerálních látek. Zároveň je zařazujeme mezi ovoce s nejvyšším obsahem antioxidantů na světě.
 • Goji: Kustovnice čínská chrání zrak, má protinádorové účinky, snižuje hladinu špatného cholesterolu a zpomaluje proces stárnutí. Kromě toho obsahuje také velké množství antioxidantů.
 • Chlorella: Je tvořena ze 60 % bílkovinami a je velmi bohatá na karotenoidy, které patří mezi nejcennější betakaroteny.
 • Chia semínka: Nejnovější studie prokázaly, že Chia semínka obsahují 3x více železa než špenát a 15x více hořčíku než brokolice. Jsou zdrojem energie a aktivují imunitní i reprodukční systém.
 • Granátová jablka: Vynikají svými omlazujícími a revitalizačními účinky. Opět obsahují mnoho antioxidantů a pro tělo důležitých vitamínů, včetně minerálů.
 • Lesní plody: Brusinky, borůvky a další lesní plody jsou významnými antioxidanty a zároveň cennou zásobárnou vitaminu C.
 • Houby Shiitake: Japonská houba posiluje imunitu a obranyschopnost organismu, má protivirové a protirakovinné účinky a působí proti zánětům v těle.
 • Matcha: Čaj Matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny, které zlepšují soustředění, přispívají k očistě organismu. Matcha má navíc 137x větší množství antioxidantů, než běžný zelený čaj.
 • Chilli: Chilli, potažmo látka v něm obsažená – kapsaicin, detoxikuje tělo, nastartuje metabolismus a usnadňuje hubnutí.
 • Koření: Pokrmy kořeňte kurkumou, kari nebo zázvorem. Nejen, že mu dodáte skvělou chuť, také podpoříte přírodní detoxikaci těla.

Zajímá vás, kde tyto netradiční potraviny zakoupit? Dobrá zpráva! Dnes už je nabízí většina tuzemských obchodních řetězců. Prolistovat můžete třeba aktuální leták Lidl, kde naleznete spoustu zlevněno ovoce a zeleniny, ale i vlastní bio produkty.

 

zdroj:http://www.zdrava-vyziva.net/jarni-detoxikace-jak-ji-zvladnout-a-neprepalit-start
Vytisknout