Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

Hoří Sibiř!

 

U nás se o tom moc nemluví, nepíše. Občas nějaká zmínka. Tak vám to možná uniklo, ale od června hoří Sibiř. Hoří miliony hektarů lesů. A dost možná jde o největší požár novodobé historie, který bude mít nedozírné následky!

 

Požár je tak velký, že nejde jen o místní katastrofu, ale katastrofu globálních rozměrů. Teplo uvolněné při požáru dost možná ovlivňuje teploty na celé planetě. Stejně tak extrémní množství uvolněných zplodin hoření znamená, že spáleniště můžete cítit, ať jste kde jste.

Že jde opravdu o katastrofu extrémních rozměrů svědčí i fakt, že dým z požáru lze snadno pozorovat i z vesmíru (viz foto).

Satelitní snímek požáru na Sibiři
Satelitní snímek požáru na Sibiři (zdroj: NASA)

Uhasit takový požár je extrémně technicky, organizačně, materiálně, lidsky i finančně náročné. Ruští hasiči ani ve spojení s armádou, která byla k požáru rovněž vyslána, pravděpodobně nemají šanci požár dostat pod kontrolu. Zde je asi jedinou možností vytvořit a koordinovat národní spojenectví.

 

Ruští hasiči v současné době hasí přibližně 150 ohnisek požáru, což je skutečně extrémní počet. Avšak hašení dalších, více než 300 ohnisek, která leží především v nedostupných lokalitách, předem vzdali. Požár hoří od severo-východní části Ruska až k jihu, k hranicím s Mongolskem. Už i Mongolsko, včetně jeho hlavního města Ulaanbaatar.

Donald Trump Rusku nabídl pomocnou ruku. Snad nebude pan prezident Putin příliš hrdý a pomoc co nejrychleji přijme.

Problém je v tom, že požár se stále zvětšuje. Navíc nehoří jen lesní porost, ale také rašeliniště. Zatímco konkrétní část lesa hoří v řádu hodin, rašeliniště mohou hořet, žhnout a doutnat i týdny či dokonce měsíce. Navíc i jejich hašení je mnohem komplikovanější.

Co na požár říká planeta?

Je to začarovaný kruh. Nejen, že požár sám o sobě ohřívá a dusí planetu, ale zničil již tolik stromů na tak obrovské ploše (dle odhadů doposud již na více než 12 000 000 hektarů), že i globální schopnost životního prostředí absorbovat emise oxidu uhličitého je značně snížena. Méně absorbovaného oxidu stromy znamená rychlejší oteplování.

Rychlejší oteplování planety znamená mimo jiné rychlejší tání ledovců a to zase znamená…

Zkrátka jde o globálně tak významnou katastrofu, že si minimálně zaslouží vaši pozornost. Zapomeňte na chvíli na vaše malicherné problémy. Pojďme všichni doufat, že se požár podaří co nejdříve dostat pod kontrolu a dopady pro planetu a nás budou jen minimální.

 

Zdroj:https://bozpforum.cz/2019/08/02/pozar-na-sibiri/?fbclid=IwAR0ACGKFvD8nz797Na-Pvxz9AUOLFmIbfmwXfI43RXOe8kAzquiqq-v-y3s
Vytisknout