Aktuality

Novinky

Voňavé Aktuality

Cviky pro zpevnění pánevního dna a odstranění bolesti zad

 Asi většina z nás se potýká více či méně často s různými bolestmi zad, souvisejícími s ochablými svaly, nesprávným držením těla a špatnými pohybovými návyky, necvičením, sedavým nekompenzovaným zaměstnáním a stresem. Přitom prevence, odstranění bolesti a pohodový pocit v těle je na dosah ruky a není ani obtížný, ani časově náročný, ani drahý, jen velmi cenný – pro vás a vaše bolavé tělo.
  

Co tvoří pánevní dno?

Svaly pánevního dna jsou tvořeny jednak svěrači – řitního otvoru, močové trubice a vchodu poševního (u muže obemykají část penisu). Dále mezi ně patří především zvedač konečníku a příčné svaly hráze (oblast mezi genitáliemi a konečníkem). Obrázky znázorňují vzájemné poměry svěračů i orgánů v malé pánvi. Svaly jsou červeně (břišní svaly samozřejmě k pánevnímu dnu nepatří), vazy modře, kosti a ostatní tkáně šedě, m.m. označuje močový měchýř.  

Proč jsou tyto svaly důležité?

Ochabnutí svalů pánevního dna je časté u těhotných (zvýšeným tlakem plodu), s přibývajícími léty k němu často dochází u necvičících. Svaly brání poklesu, či dokonce výhřezu dělohy i obtížím s udržením moči. Potíže napravuje cvičení a odstranění dalších nepříznivých faktorů jako je dlouhé sezení, nečinnost, statická námaha, nadváha. Dobře fungující svaly pánevního dna jednak zabraňují uvedeným potížím a navíc umožňují intenzivnější prožití pohlavního styku. Existuje dokonce část jógy – tantra – pomocí níž žena tyto svaly nejen posílí, ale naučí se je i dobře ovládat. Zlepší tak své vnímání a tantra tvrdí, že z hlediska sexuálního souladu partnerské dvojice tak získá „zbraně nejtěžšího kalibru“.   Série cviků cvičíme na podložce v klidu a tichu, cvičíme pomalu, zvolna, nezadržujeme dech mezi jednotlivé cviky vkládáme malou přestávku – cvik opakujeme 3 – 5x, později až 10x při každém cviku je nutné vtažení konečníku, pochvy a močové trubice – navoďte si pocit zadržení stolice a močení pokud bude cvičit s plným močovým měchýřem, bude cvičení intenzivnější tato série neobsahuje cviky se zkřížením dolních končetin – ale je třeba dodat, že i ty jsou velmi užitečné  

 

 

Cviky 1. Leh na břiše, ruce složené pod čelem, nohy natažené, palce nohou zapřené o zem. Odlepte kolena od země, napněte celé nohy, stáhněte k sobě hýždě, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici. Výdrž. Povolte kolena na zem a uvolněte všechny svaly.       

2. Leh na zádech, paže podél těla, nohy jsou natažené. Stiskněte kolena, stehna a hýždě k sobě, vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Uvolněte se.

3. Leh na zádech, nohy skrčeny, chodidla na zemi. Stiskněte kolena, stehna a hýždě, vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Povolte.

  4. Leh na zádech, nohy skrčeny, chodidla na zemi. Zvedněte pánev od země, stiskněte hýždě,vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Dochází k podsazení pánve. Výdrž. Uvolněte se.

5. Leh na zádech, paže podél těla, nohy nataženy. Vtahování konečníku na tři doby: 1.doba – mírně vtáhněte 2.doba – více vtáhněte 3.doba – co nejvíce vtáhněte, pak povolte.

6. Leh na zádech, paže podél těla, nohy skrčeny, chodidla na zemi, zdvihněte pánev, stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Provádíme pohyb pánví dolů a nahoru (3x). Položíme pánev, povolíme a uvol­níme se.

 

 7. Leh na zádech, paže podél těla, nohy jsou natažené, mírně od sebe. Stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž a po­volte.

8. Klek čtyřech končetinách, vyhrbte záda, bradu na prsa. Vtáhněte břicho, stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Prohněte záda, hlavu vzhůru a uvolněte se.

Více cviků proti bolestem zad naleznete v rubrice Bolesti zad a Cvičení. Budete-li cvičit pravidelně, věřte, že se vám významně uleví a vlije nová energie do žil i celého vašeho života.

 

 

zdroj:Více se dočtete slunecnyzivot.cz/2016/01/cviky-pro-zpevneni-panevniho-dna-a-odstraneni-bolesti-zad/ © Slunečný život
 

 

Vytisknout